Neden Triclosan ?

Neden Triclosan ?

Medikal sabunlar benzoil peroksit, sülfür ya da antibakteriyel özeliğe sahip triklokarbon ve triklosan gibi maddeler içerebilir. Triklokarban yalnız gram pozitif bakterilere karşı etkin iken triklosan hem gram pozitif hem de gram negatif bakterilere karşı etkilidir. Ancak bu sabunların da pH değerinin 9-10 aralığında olduğunu ve hassas ciltlere zarar verebileceğini söylemek gerek. Laktik asit ya da sitrik asit ekleyerek sabunların pH değeri 5-7 aralığına çekilir. Kozmetik ürünleri satan mağazalarda güzellik sabunu olarak satılan sabunlar işte bu özelliğe sahip sabunlardır. Güzel görünmeleri ve kokmaları için de sabunlara çeşitli maddeler katılır. Titanyum dioksit (en fazla %0.3) sabunun rengini açmak ve beyazlatmak için kullanılır. Titanyum dioksit ve benzeri ürünler Fomex Antibakteriyel Köpük Sabun da kullanılmamaktır. Sodyum karboksimetilselüloz ve diğer selüloz türevleri, sabunda kremsi bir kayganlık ve tüysü bir yumuşaklık sağlar. Sabunlara eklenen %2 oranındaki parfümler, sabun tükeninceye kadar etkinliğini sürdürür.

Gram Pozitif & Gram Negatif Bakteriler,
Gram-pozitif gram boyama prosedüründen geçtikten sonra, mikroskop altında mavi-siyah, mor renk alan bakterilerdir. Bu rengin sebebi gram-pozitif bakterilerin hücre duvarlarının kristal viyole/iyot karışımını tutmasıdır. Gram-negatif bakterilerin aksine gram-pozitif bakterilerin hücre duvarlarının dışında ¨Dış Zar¨ bulunmaz. Peptidoglikan hücre duvarı daha kalın olan gram-pozitiflerin boyaları tutma kuvvetleri fazladır.
Orijinal bakteri sınıflandırmasında gram-pozitifler Firmikütler şubesini oluştururlar. Firmikütler şubesi çok geniştir ve içerdiği bazı ünlü familyalar şunlardır : Bacillus, Listeria, Staphylococcus, Streptococcus, Enterococcus, ve Clostridium. Bu şube, Mycoplasma grubunun da üyesi olduğu Mollikütleri de içine almak üzere genişletilmiştir. Bu bakteriler hücre duvarına sahip olmadıkları için gram boyasıyla boyanamazlar ancak boyanabilen türlerden geliştikleri varsayılmaktadır.
Actinobacteria gram-pozitiflerin başka bir ailesidir. Actinobacteria ve Firmikütler, DNAlarındaki yüksek ve düşük G+C miktarı sebebiyle (sırasıyla) guanin ve sitozin grupları olarak adlandırılırlar. İkinci hücre zarına sahip olmamaları ve sterollere sahip olmaları sebebiyle bu şubelerin ökaryotların ataları oldukları iddia edilmiştir.
Deinococcus-Thermus grubu bakteriler de yapıları gram-negatif bakterilerle aynı olmasına rağmen boyanma şekilleri yüzünden gram-pozitif sayılmışlardır.
Hem gram-pozitif bakterilerin hem de gram-neagit bakterilerin S-tabakası denen ayrı bir zarları daha vardır. Gram-negatiflerde s-katmanı, dış zara yapışıktır. Gram-pozitiflerde ise s-katmanı, peptidoglikan tabakasına yapışıktır. Gram-pozitiflerin kendilerine has bir özellikleri hücre duvarlarında teyikoik asit bulundurmalarıdır. Lipoteyikoik asit denen, özel teyikoik asit türünün lipid kısmı, peptidoglikan tabakasının hücreye demirlenmesine yardımcı olur.

Gram-pozitif bakteriler
Gram-pozitif bakteriler Gram boyama işlemi sonunda [[pembe] renk veren bakterilerdir. Gram-pozitif bakteriler mikroskop altında pembe renk verirken, Gram-negatif bakteriler mor-mavi renk verirler. Gram sınıflandırma sistemi ampiriktir ve daha çok hücre duvarı arasındaki yapı farklarına dayanır.
Karakteristik özellikleri
Şu özellikler genellikle Gram pozitif bakterilerde bulunur:
1.    Sitoplazmik zar (membran)
2.    Polisakkarit kapsül
3.    Çok kalın bir hücre duvarı (peptidoglikan)
4.    Eğer filagellum mevcut ise , bunu korumak için iki halka içerirler.Gram negatif bakterilerde ise buna karşılık 4 halkalı yapı bulunur çünkü bunların sadece bir membran tabakası vardır.
5.    Şelat yapıcı ajan olarak ve bazı tiplerde yapışmayı sağlamakla görevli olan Teikoik asitler ve lipotekoik asitler mevcuttur.

Gram pozitif bakterilerin tarihi
Deinococcus-Thermus türü bakteri de Gram-pozitif gibi renk verse de yapısal olarak gram negatif bakterilerle benzerdirler.
Hem Gram-pozitif hem de Gram-negatif bakteriler S-tabakası adı verilen bir membrana sahip olabilir. Gram-negatif bakterilerde, S-tabakası direk olarak dış membrana bağlıdır. Gram-pozitif bakterilerde, S-tabakası peptidoglikan tabakaya bağlıdır. Gram-pozitif bakterilerin kendine has özelliği ise teyikoik asitin hücre duvarındaki varlığıdır.


2012-01-12 22:58:12 Tüm Haber Arşivi (5)
 
 
 
 
ÜRÜN SATIŞ Fomex temizlik ürünlerini online satın alabilirsiniz »
 
 
İŞ ORTAKLIĞI Fomex temizlik ürünleri için İş Ortaklığı şartları »
 
 
 
E-Bülten’e kayıt ol yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar ol...
Katıl
 
 
Tüm hakları saklıdır © 2011 www.fomex.com.tr Görüş ve düşüncelerinizi bize ulaştırabilirsiniz.  info@fomex.com.tr / info@dogukankimya.com İrtibat Numaras: +90 212 422 42 77
Bilgi paylaştıkça çoğalır    
Sitemiz en iyi İnternet Explorer 7+ ve Firefox 3+ ile görüntülenir.
 
Fomex Bir   Markasıdır.